جلسه دوم دورهمی دروپال

با عرض سلامی گرم و خدا قوت خدمت دوستان عزیز

جلسه دوم دورهمی با حضور آقایان سید امین حسینی و مرتضی حسینی و مجتبی خلیلیان و آقای عابدی یکی از افراد تازه کار در حوزه وب تشکیل شد.

قرار بود در این جلسه پیرامون سیستم عامل لینوکس (Linux) و نصب آن در محیط ویندوز (Virtual Box) و همچنین نصب و راه اندازی یک سایت دروپال بر روی آن و استفاده از سایر امکانات کمتر دیده شده دروپال نظیر Apache Solr صحبت کنیم. Apache Solr یک موتور جستجوی متن باز (Open Source) توسعه یافته توسط زبان برنامه نویسی جاوا (Java) هست که قدرت زیادی به جستجوی سایت شما میده از جمله امکان ایجاد autocomplete, suggestion که به امید خدا در جلسات بعدی که ارایه شد توضیحات بیش تری خدمت شما ارایه می شود.

اما همان طور که گفتم به جای بحث اصلی وارد بحث جالب و چالشی دیگری شدیم. آقای عابدی قبلا چندین سال در حوزه flash , ActionScript کار کرده بودند و حالا با توجه به عوض شدن ماهیت وب و نرم افزارها و زبان های جدید قصد داشتند که به حوزه برنامه نویسی وب به خصوص سامانه های تحت وب وارد شوند. یعنی نوشتن سایت هایی که با کاربران مختلف و زیادی تعامل دارد و خدمات مختلفی را ارایه می دهد.

نوشتن صحبت های دوستان در این حوزه کار سختیه چون به نظرم نکات ریز و درشت بسیاری در صحبت ها گفته شد از جمله :

  1. باید در نگاه اول شخص به تجربیات عملی و علمی خودش نگاه کنه و با توجه به علاقه حوزه کاری خودش را انتخاب کنه. مثلا اگر می خواهد وارد حوزه برنامه نویسی شود مطمئن باشد که این حوزه را انتخاب می کند و دلایل این انتخاب را ذکر کند. اگر به سمت C#  می رود با دلیل برود و به نظر اکثر دوستان این که الان بازار کار کدام زبان در ایران کار خوبی داره نباید به تنهایی مبنای کار شخص قرار گیرد و علاقه و توانایی های علمی و عملی هم باید در نظر گرفته شود.
  2. زبان های برنامه نویسی مبتی بر JavaScript نظیر node.js می توانند شروع خوبی باشند که همان طور که دوستان مطلع هستند روز به روز بر دامنه کاربرد آن ها افزوده شده و قابلیت های خود را در عرصه عمل بهتر نمایش می دهند. و از نظر سرعت عملکرد هم قابل قبول هستند.
  3. اطلاع داشتن از جنبه های مختلف برنامه نویسی تحت وب و کار کردن در این حوزه می تواند به موفقیت فرد و جذب و ادامه در این حوزه کمک کند. مثلا این که بدانیم که مباحث اصلی در این حوزه چیست ؟
  • Client, server را بشناسیم ؟
  • کار کردن روی سرورهای مختلف لینوکس و ویندوز را تجربه کرده باشیم ؟
  • برنامه نویسی شیء گرا و غیر شیء گرا را دیده باشیم ؟
  • با نحوه کار وب سرویس ها به خصوص apache و فایل های تنظیمات آن آشنا باشیم ؟
  • از html , CSS , JavaScript سر در بیاوریم ؟

که البته این ها همه موارد نیست و لازم نیست که به جزییات آن ها وارد شویم بلکه اطلاعات کلی در این زمینه ها می تواند در شروع کار و رسیدن به نتایج اولیه بسیار کمک کننده باشد. البته ما در ایران به علت انجام ندادن کار گروهی و نداشتن تیم های قوی و آموزش های صحیح خیلی سخت هست که بتونیم در کنار هم کار کنیم و بعضی اوقات یک شخص مجبوره تمامی کارهای گفته شده و حتی فراتر از آن را به تنهایی انجام بده.

  1. مفهوم اینترنت اشیاء یا همون Internet of Things (IOT) مبحث داغ این روزهای دنیاست که نمونه های خاصی از اون را می تونید در تب و تاب دستگاه های پوشیدنی (Wearable Gadgets) مانند Apple Watch , Samsung Gear و امثال این ها ببینید که به معنای ورود تکنولوژی های به دنیاهای امروز هستند. مثلا یخچال های هوشند و لامپ های هوشمند و غیره. برای کار در این زمینه ها نیز تخصص های خاص و زبان های خاصی لازمه مثل java , JavaScript , node.js که بهتر در این حیطه کار خواهند کار نسبت به زبان هایی مثل PHP که برای این گونه کارها طراحی نشده اند و بازده خوبی نخواهند داشت.
  2. بحث امنیتی و پشتیبانی از سامانه های ایجاد شده از نظر امنیت نیز یکی دیگر از حوزه های داغ و پردرآمد امروز وب چه در دنیا و چه در ایران هست که میشه قابل بررسی باشه.

بعد از این جلسه به صورت تلگرامی با یکی از دوستان خوبمون آقای ایمان کیانی صحبت می کردم که ایشون متاسفانه اصفهان نیستند که اگر بودند حتما از حضورشون استفاده می کردیم. اما چون این صحبت ها همون شب بعد از جلسه بود با اجازه خودشون صحبت های خوب ایشون را هم به حساب جلسه گذاشتم و در گزارش خدمت شما می آورم :

در دروپال 8 از ابزاری به نام composer استفاده میشه که کار را برای نصب و راه اندازی و نوشتن افزونه های (Modules) مختلف دروپال بسیار راحت تر کرده. بعضی اوقات شما می خواهید یک افزونه را نصب کنید و در صفحه آن در سایت دروپال نوشته که نیاز به نصب یک کتابخانه (Library) مجزا دارد که به دلیل رعایت مسائل کپی رایت در داخل فایل های خود افزونه نیست و باید جداگانه دانلود بشه و در پوشه مخصوصش در افزونه قرار داده بشه.

این عملیات به صورت دستی باید انجام میشد. یعنی شما میرفتید سراغ سایتی که گفته شده این کتابخانه را داره و فایل را دانلود می کردید که بعضا سایت ها مشکل داشتند و حتی ممکن بود کاربر به اشتباه یک ورژن غیر مرتبط را دانلود می کرد و خیلی کار اصولی نبود و تازه برای نوشتن یک افزونه که کار برای Developer سخت تر هم بود که از میان این همه کتابخانه موجود کدام را انتخاب کند که استاندارد تر است و قوانین کپی رایت و ... .

اما با استفاده از Composer شما با یک خط کد composer install تمامی کتابخانه های مورد نیاز را نصب خواهید کرد. یعنی خود PHP هفت با شناخت کتابخانه های لازم و اتصال به اینترنت اون ها را دانلود می کنه و برای شما در مسیر مشخص شده قرار میده تا شما بدون دغدغه به نوشتن افزونه خودتون مشغول بشید.

جهت اطلاعات بیش تر شما را ارجاع می دهم به سایت کنفرانس PHP ایران که تابستان 94 برگزار شده به نشانی www.phpconf.ir

در این سایت کتابچه همایش را که دانلود کنید در یکی از مقالات توضیحات خوبی درباره composer اومده. راستی یک مقاله هم از دروپال داخل کنفرانس ارایه شده که کار دوست خوبمون آقای ایمان کیانی هست که مطالعه اون مقاله را هم به همه دوستان دروپالی توصیه می کنم.

این جلسه را ضبط تصویری نکردیم چون کاری نکردیم (: ولی حرف زیاد زدیم (; که صوت اون را می تونید از پایین همین صفحه دانلود بفرمایید.

هر جا که هستید خوشتون باشه و ایام به کام !

جلسه بعدی دورهمی یعنی سه شنبه 4 خرداد ماه 1395 ساعت 5:30 بعد از ظهر را هم از دست ندهید که چشممون به در خشک شد !!!

 

افزودن دیدگاه جدید

سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر