زمان انتشار دروپال 9

به نام خدایی که همیشه آخرین نسخه است !

من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می رود

در گردهمایی دروپال اروپا ، اعلام کردم که دروپال 9 در سال 2020 منتشر می شود.اگر چه من توضیح دادم که ما جهت انتشار آن در سال 2020 برنامه داریم ولی درباره زمان دقیق آن صحبتی نکردم. سال مورد انتظار یعنی 2020 سیزده ماه از ما فاصله دارد ، زمان آن رسیده است که دقیق تر صحبت کنیم.

تغییر دادن چرخه انتشار شش ماهه دروپال

جدولی که تغییر زمانبندی دروپال را نمایش می دهد

قبل از توضیح درباره تاریخ انتشار دروپال 9 علاقه دارم درباره تغییر دیگری که داده ایم صحبت کنم که تاثیر عمیقی بر تاریخ انتشار دروپال 9 دارد.

همان طور که بیش از دو سال قبل اعلام شد ، دروپال 8 یک چرخه انتشار 6 ماهه را پذیرفته است (دو انتشار در یک سال). فریم ورک سیمفونی (Symfony) که مبتنی بر PHP است و دروپال به آن وابسته است از یک زمان بندی انتشار مشابه پشتیبانی می کند. متاسفانه زمان بندی انتشار دروپال از نظر تاریخی 1 تا 2 ماه قبل از انتشار سیمفونی است که ما را مجبور می کند جهت استفاده از آخرین انتشار سیمفونی ، 6 ماه دیگر صبر کنیم. جهت تطبیق سریع تر با آخرین نسخه سیمفونی ما در حال انتقال انتشارهای اصلی دروپال به ماه June , December  هستیم. این کار به ما اجازه می دهد آخرین انتشار Symfony را در طول یک ماه پوشش دهیم. برای مثال Drupal 8.8.0 برای دسامبر 2019 زمان بندی شده است.

ما امیدواریم دروپال نسخه 9 را در تاریخ سوم ژوئن سال 2020 منتشر کنیم

بزرگترین وابستگی دروپال 8 به Symfony 3 می باشد که در نوامبر سال 2021 به انتهای زمان پشتیبانی آن می رسد. این یعنی از نوامبر 2021 به بعد اشکالات امنیتی در Symfony 3 اصلاح نخواهند شد. بنابراین ، زمان اتمام دروپال 8 قطعا نباید بعد از نوامبر 2021 باشد یا به بیان دیگر ، در نوامبر 2021 همگی باید از دروپال 9 استفاده کنند.

اگر از تاریخ نوامبر 2021 به عقب حرکت کنیم ما علاقه داریم به صاحبان سایت ها اجازه دهیم که یک سال جهت به روز رسانی وب سایت های خود از دروپال 8 به دروپال 9 وقت داشته باشند. اگر چه می توانیم دروپال 9 را در دسامبر 2020 منتشر کنیم ولی تصمیم گرفتیم که بهتر است زمان انتشار دروپال 9 در سوم دسامبر 2020 باشد. این به صاحبان سایت ها اجازه می دهد که 18 ماه زمان برای انتقال داشته باشند و بعلاوه به توسعه دهندگان هسته دروپال نیز زمان بیش تری می دهد.

جدول زمانبندی انتشار دروپال 9

ما در حال ساختن دروپال 9 داخل دروپال 8 هستیم

به جای اینکه دروپال 9 را به صورت مستقل ایجاد نماییم ما در حال ایجاد دروپال 9 داخل دروپال 8 هستیم. این بدان معناست که ما در حال اضافه کردن عملکردها و امکانات به صورت بازگشت به عقب (Backward Compatibility) هستیم. زمانی که کد به حالت پایدار رسید ما تمامی عملکردهای قدیمی را حذف می نماییم.

بیایید به یک مثال توجه کنیم. همان طور که ذکر شد ، دروپال 8 در حال حاضر به Symfony 3 وابسته است. نقشه ما انتشار دروپال 9 همراه با Symfony 4  یا Symfony 5 است. انتشار Symfony 5 در کمتر از یک سال آینده خواهد بود درحالیکه Symfony 4 یک سال قبل انتشار یافت. به صورت ایده آل دروپال 9 با Symfony 5  خواهد بود به دلیل استفاده از آخرین اصلاحات سیمفونی و همچنین پشتیبانی بلند مدت تر. اگر چه هنوز سیمفونی 5 انتشار نیافته است و ما حجم تغییرات آن را نمی دانیم و بعد از زمان انتشار هم زمان بسیار کمی برای تطبیق دروپال خواهیم داشت (تا زمان اتمام پشتیبانی Symfony 3 )

ما در حال کار کردن روی این مورد هستیم که بتوان دروپال 8 را با استفاده از Symfony 4 اجرا کنیم. ( بدون نیاز به آن ). پشتیبانی از سیمفونی 4 یک قدم ارزشمند به سمت سیمفونی 5 بوده و همچنین قابلیت های جدید برای سایت هایی که آن را انتخاب می کنند به همراه می آورد و حجم کار مورد نیاز جهت آپدیت هسته دروپال توسط توسعه دهندگان را کاهش می دهد. در نهایت هدف ما برای دروپال 8 این است که با سیمفونی 4 و 5 کار کند تا بتوانیم اشکالات آن را شناسایی و اصلاح کنیم قبل از اینکه سیمفونی 4 و 5 را برای دروپال 9 به صورت ضروری مورد استفاده قرار دهیم.

یک مثال دیگر پشتیبانی ما برای مدیاها (Media) با قابلیت استفاده مجدد می باشد. دروپال 8.0.0 بدون کتابخانه مدیا انتشار یافت. ما در حال حاضر روی این مبحث که دروپال 8 دارای کتابخانه مدیا (Media Library) باشد کار می کنیم تا نویسندگان محتوا بتوانند از میان مدیاهای موجود سایت انتخاب کنند و به راحتی داخل محتوای خود قرار دهند. زمانی که این کتابخانه پایدار گردد می توانیم استفاده از روش قدیمی آپلود را خارج از رده (deprecate) کنیم و کتابخانه مدیا جدید را به صورت پیش فرض قرار دهیم.

به روز رسانی به دروپال 9 آسان خواهد بود

به دلیل استفاده از دروپال 9 در دروپال 8 تکنولوژی مورد استفاده در دروپال 9 به صورت عملی در دروپال 8 مورد تست قرار گرفته است.

برای توسعه دهندگان هسته دروپال این یعنی : حجم کارهای کمتری برای خود دروپال 9 در زمان انتشار نیاز است. انتشار دروپال 9 در اصل به معنای حذف کردن ویژگی ها و عملکردهای قدیمی خواهد بود مانند نسخه های قبلی Symfony . این باعث می شود زمانبندی انتشار بهتر پیش بینی شود و کیفیت انتشار نیز بهبود یابد.

برای توسعه دهندگان افزونه ها این یعنی : در دسترس بودن تکنولوژی مورد نیاز یعنی دروپال 9 که باعث می شود خیلی قبل تر از زمان انتشار نهایی بتوانند از آن استفاده کنند و افزونه های خود را به روز نمایند. در نهایت دانش توسعه دهندگان درباره نحوه عملکرد دروپال 8 نیز به شدت در دروپال 9 وجود دارد و قابل استفاده است.

اما از همه مهمتر برای صاحبان سایت های دروپالی این یعنی : انتقال به دروپال 9 بسیار ساده تر از انتقال به دروپال 8 خواهد بود. دروپال 9 همان آخرین نسخه دروپال 8 بدون تفاله های اضافه خواهد بود. این یعنی ما هیچ ویژگی و API جدید که با نسخه های قبلی ناسازگار خواهد بود به دروپال 9 اضافه نخواهیم کرد. تا زمانی که قالب ها و افزونه ها با آخرین نسخه دروپال 8 و API های آن به روز می شوند انتقال به دروپال 9 ساده خواهد بود. از این روی ، اعتقاد داریم که بازه زمانی 12 تا 18 ماه جهت انتقال زمان مناسبی می باشد.

خوب پس چه چیزی درباره دروپال 9 مهم است ؟

چیز مهم درباره دروپال 9 این است که .... چیز مهمی نیست (:

مهمترین عملیات جهت انتقال به دروپال 9 این است که همیشه با دروپال 8 همراه باشید ( به روز باشید). مطمئن باشید که از افزونه ها و قالب های deprecate شده استفاده نمی کنید و تا حد امکان از آخرین نسخه های وابستگی ها استفاده می شود(Dependency). بنابر این تجربه انتقال به دروپال 9 شما خیلی آرام خواهد بود و این برای ما چیز مهمی است (:

لینک به متن اصلی