آیا کارایی در دروپال 8 بهبود یافته است ؟

در حالت کلی سرعت دروپال 8 در مقایسه با دروپال 7 لزوما بالاتر نخواهد بود ولی امروزه سرعت خالص بارگذاری صفحات کمتر مورد توجه است. دروپال 8 بهتر می تواند خود را تطبیق دهد و دلیل این اتفاق طراحی مجدد سیستم کش به صورت کامل بوده است و همچنین خط لوله (pipeline) ساخت صفحات نیز به صورت کامل بازطراحی گردیده است. ( منظور از pipeline همان نحوه ایجاد و ترتیب چیده شدن اجزا صفحه و کامل شدن آن و ارسال برای مرورگر  کاربر جهت نمایش می باشد که در فعلا در سمت سرور صورت می گیرد ولی تمهیداتی در دروپال 8 و با استفاده از امکانات PHP های ورژن جدید اندیشیده شده که این عملیات به صورت بهینه تری با همکاری مرورگر کاربر و proxy های بین راه و CDN ها صورت گیرد. مانند عملیاتی که امروزه توسط Facebook اجرا می گردد)

در دروپال نسخه 7 معمولا زمانی که به خالی کردن کش (cache) نیاز هست تنها گزینه در دسترس خالی کردن کل کش می باشد که مثلا برای یک تغییر کوچک نیاز است که کل کش سایت خالی شده و این فشار زیادی را به سایت وارد کرده تا دوباره عملیات پر شدن کش انجام گیرد.

عملیات کش کردن معمولا در سطح صفحات انجام میشود و این اتفاق در دروپال 7 می افتد ، که این یعنی اینکه یا کل صفحه از طریق کش فراخوانی می شود و یا در صورت نیاز می بایست اجزای کل صفحه ساخته شده و در دسترس قرار گیرد. ( یعنی زمانی که یک صفحه کامل ساخته شد به صورت انبار در کش قرار می گیرد و اگر نیاز به دسترسی به صفحه اصلی بود می بایست عملیات ساخت صفحه به صورت کامل طی شود و نمی توان بخشی از صفحه را در انبار کش نگهداری کرد و بخش مورد نظر را ساخت ). برای کاربرانی که وارد سایت شده اند ( لاگین کرده اند) که اصلا کش صورت نمی گیرد و آن ها هر بار شاهد ساخته شدن مجدد کل صفحات خواهند بود. ( برای سایت های بزرگ و پیچیده که کاربران زیادی لاگین می کنند اصلا مناسب نیست)

در دروپال نسخه 8 کش قدری پیچیدگی بیش تری دارد و می توان آن را به صورت جزیی تری پر و خالی کرد.  سیستم جدید تگ گذاری کش اجازه می دهد که برای مثال کاربرانی که وارد سایت شده اند ،  بیش تر قسمت های یک صفحه را از طریق کش دریافت کنند و مثلا تنها لینک مخصوص به اکانت آن ها جداگانه و خارج از سیستم کش استخراج و نمایش داده شود. همچنین این ساختار به سازندگان اجازه می دهد که سناریوها و حالت های مختلفی که ممکن است در سایت آن ها پیش بیاید در کش پیاده کنند و نیازی به خالی کردن کل کش نخواهد بود. مثلا حالتی را در نظر بگیرند که اگر کاربری بخش اطلاعات کاربری خود را تغییر داد تنها کش مربوط به آن کاربر خاص خالی شود ولی سایر کاربران که داخل سایت هستند همچنان از ساختار و انباری کش بهره ببرند.

علاوه بر این ، سیستم کش مثل بیش تر قسمت های دروپال 8 به صورت اجزایی می باشد که این بدان معناست که ابزارهای کش بهتری در تمامی سطوح امکان اضافه شدن در آینده را خواهند داشت. برای سایت های بزرگ و پیچیده لازم است که این ابزارها به دقت انتخاب شوند و در سطوح مناسب خود اضافه شوند.

روش ساخته شدن صفحات در دروپال 8 تغییرات زیادی به خود دیده است و موجب شده که صفحات به صورت بهینه تری نسبت به نسخه های قبلی دروپال ایجاد گردند. همچنین گزینه ای تحت عنوان " سریع طبق پیش فرض"  (Fast by default) در هسته دروپال 8 تعبیه شده که این کار موجب می شود که در هنگام کار با دروپال 8 نیازی به تنظیمات اولیه جهت سرعت اولیه بهینه سازی سایت نباشد.( یعنی در هنگام کار با دروپال 8 و استفاده عادی از آن تنظیمات پیش فرض مناسب هستند و جای نگرانی نخواهد بود)

تغییرات به کار برده شده در دروپال 8.1 در راستای بهره برداری از ابزارهای نوینی نظیر  Big Pipe موجب میشود که این احساس در کاربران پدید آید که صفحات زودتر لود (ساخته) می شوند و دلیل آن این است که بخش های کلیدی صفحه زودتر برای مرورگر کاربر ارسال می شود و کاربر توجه خود را بر روی آن ها معطوف می کند و در طی این مدت به تدریج سایر بخش های صفحه برای مرورگر کاربر ارسال شده و صفحه تکمیل می گردد و از نظر کاربر صفحه به تدریج کامل می شود.