انتخاب فایرفاکس و نجات آینده وب

همین الان فایرفاکس را انتخاب کنید ، وگرنه در آینده انتخاب دیگری نخواهید داشت !

می دونم که این جمله تبلیغاتی مناسبی نیست ولی حقیقت دارد.

گوگل برای ایجاد یک امپراطوری و سلطه بر پلتفرم های حال حاضر وب از هیچ کاری دریغ نمی کند ، حتی از حرکت ماکروسافت در تسخیر بازار در اواخر دهه 90 میلادی نیز مشتاق تر است.

گوگل اندروید را کنترل می کند که در حال برنده شدن در برابر سایر رقباست. کروم را کنترل می کند که آن هم در حال برنده شدن است و همچنین قسمت های کلیدی در جستجو و YouTube , Gmail , Docs که همگی در حال برنده شدن هستند.

احتمال اسیر شدن ما زیاد است و همین الان هم نشانه های آن ظاهر شده است. برای مثال محدود کردن برخی از ویژگی های خاص Google Docs ( مانند پشتیبانی آفلاین ) فقط برای کاربران کروم ممکن است و همچنین با عقد قرارداد با Android OEMs آن ها را مجبور می کند که از کروم به عنوان نسخه پیش فرض در سیستم عامل خود استفاده کنند.

موارد بد دیگری هم در حال اتفاق هستند که حتی نمی خواهم درباره آن ها صحبت کنم.

افراد مستقل و گروه ها سعی می کنند کارهای درست را انجام دهند ولی شرکت (گوگل) دور آن ها حصار کشیده است.( برای مثال شرکت های PNaCI , Chromecast از پیروی کردن از استانداردهای وب Blink طفره می روند با این توجیه که جزو گروه Blink نیستند).

اگر گوگل به مرحله ای برسد که اینترنت تنها از طریق کروم یا نرم افزارهای خاص اندروید به ما برسد به مرحله ای رسیده ایم که فرار از آن بسیار سخت خواهد بود و این کار به گوگل قدرتی می دهد که هیچ شرکتی تا به حال نداشته است.

ماکروسافت و اپل نیز تلاش می کنند تا گوگل را متوقف کنند ولی حتی در صورت پیروزی آن ها ، تنها جای یک شرکت با یک شرکت دیگر تعویض می شود.

پس اگر شما می خواهید که اینترنت داشته باشید – یعنی در هر صورت توسط گوگل کنترل نشود – باید همین حالا استفاده از کروم را متوقف کنید و سایرین را هم تشویق کنید. اگر این کار را انجام ندهید و گوگل برنده شود در سال های آینده آرزو می کنید که این کاش انتخاب های دیگری نیز داشتید و مدام خود را مواخذه می کنید که چرا حالا این سوال برای شما مطرح شده است.

البته که Firefox بهترین جایگزین است (:

 ما یک مرورگر خوب داریم و تعداد زیادی افراد نخبه که برای بهتر شدن آن از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

برخلاف اپل و ماکروسافت موزیلا به صورت کامل و استراتژی طولانی مدت  به استانداردهای وب پایبند است و قصد ایجاد انحصار را ندارد.

و در پایان باید گفت که بر خلاف تمامی رقبا فایرفاکس قصد ایجاد سلطه بر دنیا ندارد (:

God Bless Firefox